Najefektívnejšia pomôcka na uvoľnenie nástrahy spomedzi všetkých doterajších riešení, je nepostrádateľnou súčasťou prívlačovej výbavy. Vynašiel ho v roku 2014 poľský rybár a tesár Tadeusz Zacharkiewicz. Veľmi ho zaujala myšlienka, ako na svojich rybárskych výpravách zachrániť čo najviac uviaznutých prívlačových nástrah.
Prívlačiari, ktorí si ho kúpili, už s ním zachránili tisícky voblerov, gumených nástrah s jigmi, pilkrov,plandaviek,rotačiek,vertikálnych nástrah atd. čím šetrili životné prostredie a svoje peňaženky. Často počúvam, že „Kiežby som si to kúpil už dávno!“ No áno, toto je produkt, ktorý čím neskôr kúpime, tým viac bude stáť...beriem ho so sebou na všetky rybačky, pretože mám skúsenosť, že bez nej môžem veľa stratiť. Okrem toho ma teší, že mnohé z mojich starých nástrah, ktoré sú teraz nedostupné, sú v mojej taške a čakajú na opätovné použitie namiesto tých zaseknutých. Dobre vieme že predátori našich vôd najčastejšie číhajú na svoj korisť v úkrytoch alebo v prekážkach či už medzi skalami alebo v stromoch... aby sme ich tam mohli hľadať, Surfer nám poskytne oveľa vyššie sebavedomie. Môžeme mať oveľa viac pekných úlovkov a zážitkov, ak surFer máme vo vrecku.
Príslušenstvo:
Cord
Pevná tenká potápavá šnúra je nenahraditeľnou súčasťou surFera a základnou podmienkou jeho efektívneho používania. Po dlhom hľadaní a nespočetných testoch ho výrobca vybral špeciálne pre parametre surFera. Dôležitým aspektom bolo, aby linka čo najefektívnejšie podporovala proces záchrany, pohybovala sa spolu so zariadením a dlhodobo odolávala záťaži a vplyvom prostredia.
Parametre šnúry:
Dĺžka | 15 m a viac, podľa potreby |
Priemer | 1,5 mm |
Pevnosť v ťahu | 130 kg |
Materiál | Trilene |
Opletenie | Kruhové opletenie |
Miesto pôvodu a výroby | U.S.A. |
Uloženie napínacej šnúry
Súprava SurFer je kompletná s originálnym, ergonomickým a malým dreveným držiakom napínacej šnúry. S týmto doplnkom pohodlne a stabilne vytiahnete zaseknutú nástrahu bez toho, aby vám šnúra surFera porezala ruku. Celá súprava sa pohodlne zmestí do malého bočného vrecka a s celkovou hmotnosťou len 160 gramov nie je nepohodlná na prenášanie.
Parametre uloženia napínacej šnúry:
Materiál | borovicové drevo |
Výroba | CNC stroj a ručné brúsenie |
Rozmery | 175 mm x 60 mm x 9 mm |
Hmotnosť | 30 gr |
Povrchová úprava | včelí vosk, ľanový olej |
Miesto pôvodu a výroby | Poľsko |
Stelesňuje revolučnú myšlienku na rozdiel od fungovania všetkých doterajších uvolnovačov. Vďaka svojmu špeciálnemu a dômyselnému dizajnu surFer objíme zaseknutú nástrahu a typicky uchopí stopku zaseknutého háčika. Ostatné náradie takmer vždy, takmer bez výnimky, zachytí voľne visiaci hák. Keďže ťahanie medzi zaseknutým a voľným háčikom môže spôsobiť fyzické napätie v tele nástrahy, v prípade jemnej balzy môže dôjsť k jej prasknutiu, prasknutiu alebo roztrhnutiu nasadeného očka. Takže aj keď sme zachránili náš vzácny poklad, už ho nemôžeme použiť. surFer uspel vo všetkých typoch, či už ide o vobler, jerk, plandaviek, rotačiek, twistrov, gumených rýb, vertikálnych nástrah atd.
Podľa našich skúseností sa dá 99% zachrániť z lode a viac ako 65% z brehu. V prípade záchrany z brehu určuje hĺbka vody a dostupný uhol sklonu a v prípade riečneho rybolovu sila prúdu. Je ľahko použiteľný a vyžaduje len určitú rutinu. Jeho zvláštnosťou je, že iba surFer je schopný horizontálnej záchrany, keď hodíte na strom, krík alebo trstinu na okraji pobrežia. Proces ukladania je možné vidieť na druhom videu.
Po zaseknutí uvoľníme vlasec a vytvoríme malé ucho, skryjeme ho zdola nahor cez šikmú medzeru v strede surFeru. Držíme slučku na druhej strane a pretiahneme našu šnúru cez úzku medzeru zakrytú dvoma pevnými úchytmi. Tým sa surFer nasadí na našu šnúru tak, že širšia časť smeruje dopredu s drážkou v tvare písmena „V“ na špičke. Držiac vlasec napnutý, snažíme sa dosiahnuť najväčší uhol sklonu zdvihnutím prúta, zatiaľ čo surFer spustíme k uviaznutej nástrahe. Cítite, ako klesá a nasúva sa na našu nástrahu. Jemným potiahnutím späť môžete vidieť, či sa zachytila o násadu háčika alebo narazila na prekážku, alebo či sa skĺzla späť smerom k nás, k umelej nástrahy na kmeňový vlasec alebo olovo. Nestačí, keď chytí len klip, v skutočnosti to môže spôsobiť problémy... Ak je stabilné chytilo nás za stopku háčika, snažíme sa našu umelú nástrahu vytiahnuť háčika postupne vyvíjanou ťažnou silou, pričom dbáme na to, aby bol náš vlasec po celej dĺžke napnutý. Ak máme partnera, je jednoduchšie, ak drží prút a dvíha hrot, pretože potom sa musíme sústrediť len na jeden vec, loviť surFera na zaseknutom nástrahe. Zádrhel alebo prúd môže surFera zraziť z našej šnúry. V takom prípade opatrne vytiahnite surFer späť na hladinu vody, aby ste sa uistili, že je v správnej polohe. V prípade prevrátenia musíme obnoviť správnu polohu a surFer opäť spustiť. Oplatí sa skúsiť uložiť z viacerých pozícií, aby malo zariadenie voľnú, priamu cestu k našej nástrahe.
Záchrana z člna je jednoduchšia, pretože väčšinou dokážeme zásek dobre obísť a určite nájdeme pozíciu, z ktorej sa dá úspešne zachrániť. Po zaseknutí sa oplatí ukotviť na druhej strane háčika, zrkadlovo odrážajúc náš odraz, pretože je možné, že sa nám jemný vlasec, ktorý je natiahnutý cez telo mušle, môže zamotať o háčik.
V rieke vždy zakotvite proti prúdu a využite drift, ktorý surFerovi pomáha dostať sa do hĺbky a aj tam by sme mali mieriť cca. aby sa dosiahol optimálny uhol 40-60 stupňov. Nikdy nestojte nad nástrahou, pretože záchrana nebude účinná, prúd môže príboj odtlačiť od nástrahy.
Samozrejmé riešenie je aj pre veľké vertikálne sumcové voblery alebo jerk nástrahy. V takýchto prípadoch sa odporúča použiť sponu ZECK Twist Lock Snap 120 Kg. V tomto prípade surfer zachytí oko klipu a krúžok háčika sa vysunie a uvoľní. V prekážke tak zostane iba náš háčik, no v lepšom prípade sa naša nástraha z háčika oslobodí najskôr háčikom.
Nasledujúce dve videá demonštrujú používanie a prevádzku zariadenia. V prvom videu samotný vynálezca predstavuje Surfer.
Spôsob viazania je veľmi dôležitý, aby sme nestratili surferku. Postupujte krok za krokom!